Enter Title
 

                                 

 

بيستمين کنگره جهانی معدن, تهران آبان 1384  

 

(11-7 نوامبر 2005، تهران)

 

 

     در سال های بعد از جنگ جهانی دوم ضرورت تبادل علمی تخصصی علی الخصوص اهميت و نقش معدنکاری در کشورها موجب شد نخبگان و دست اندرکاران معدنی 32 کشور جهان در 1958 ميلادی در ورشو پايتخت لهستان گردهم آمده و کنگره جهانی معدن را که می توان آن را المپيک معدنکاران نامگذاری نمود بنيان نهادند. اين رويداد بين المللی که هر سه سال يکبار در يکی از کشورهای عضو برگزار می گردد, وابسته به سازمان ملل متحد می باشد که در رده تشکل های غير دولتی, غيرسياسی و صرفا تخصصی محسوب شده است.

      کنگره جهانی معدن دارای يک کميته سازماندهی می باشد که در ورشو پایتخت کشور لهستان مستقر است و 51 کشور عضو دارد و هر کشور عضو، حداکثر 4 نماينده دارد که تعداد نمايندگان فعلی حدود 170 نفر است.
      با پیگیری اعضای ایرانی کمیته ملی IOC که قبلاً نیز نشست سالیانهIOC را در تهران خواستار شده بود در هفتاد و نهمین نشست IOC در لیسبون پرتقال با پیگیری مجدد موفق شدند که مجوز تشکیل هشتادمین نشست IOC را در تهران اخذ نمایند.
این نشست با شرکت 39 نماینده از کشورهای عضو و تعدادی شرکت کننده از مقامات کشور به مدت سه روز (17 تا 19 آبان ماه سال 1378) با موفقیت برگزار شد. در این فرصت کم برگزارکنندگان با تلاش فراوان، شرکت کنندگان را با دستاوردها و توان معدنی کشور آشنا نموده که مورد استقبال اعضای کمیته قرار گرفت.
با پیشنهاد کمیته ملی معدن ایران، جناب آقای مهندس جهانگیری وزیر محترم وقت معادن و فلزات از جو مساعد بعمل آمده بهره گرفته برگزاری بیستمین کنگره جهانی را در تهران درخواست نمود. با وجود رقبایی از کشورهای دیگر کمیته IOC در هشتادمین نشست خود با پیگیری کمیته ملی معدن ایران و امعان نظر به جایگاه ویژه معدن و توان و سطح فعالیتهای معدنی در جمهوری اسلامی ایران موافقت خود را برای برگزاری بیستمین کنگره جهانی معدن در سال 2005 در تهران اعلام نمود . از سوی وزارت معادن و فلزات مراتب به هیات محترم دولت جمهوری اسلامی ایران ایفاد و هیات محترم وزیران در جلسه مورخ 79/12/17 برگزاری کنگره جهانی معدن را در تهران تصویب نمود. ( 82511 – 79/12/17 )
به دنبال قطعيت يافتن برگزاری کنگره معدنی 2005 در تهران فعاليت ايران از طريق معاون امور معادن وزارت معادن و فلزات و ستاد اجرايي کنگره جهانی معدن آغاز و کميته های لازم جهت انجام امور کنگره تشکيل و مکاتبات ضروری با کميته اجرايي بين المللی کنگره جهانی معدن انجام شد. با عنایت به اینکه در اکثر موارد همزمان با برگزاری کنگره های جهانی معدن نمایشگاهی از ماشین آلات معدنی و دستاوردهای جدید تکنولوژیکی تشکیل می گردد، تصمیم گرفته شد که همزمان با تشکیل کنگره در تهران اقدامات لازم جهت برگزاری نمایشگاه بین المللی معدن 2005 نیز انجام پذیرد.

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای کمیته ملی معدن ایران (سال 1396) محفوظ می باشد.